Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

DİJİTALLEŞME YOLUNDA ATTIĞIMIZ EMİN ADIMLAR VE YATIRIMLARLA PANDEMİ SÜRECİNDE İYİ BİR SINAV VERDİK.

Cengiz Solakoğlu

Sayın hissedarlarımız, iş ortaklarımız ve çalışanlarımız,

Pandeminin ekonomide yarattığı olumsuz etkilerin devam ettiği 2021 yılı, tıpkı 2020 yılı gibi tüm dünyayla benzer şekilde ülkemizde de şirketlerin iş süreçlerini gözden geçirerek revize etmek zorunda kaldığı bir yıl oldu. Bu dönemin en çarpıcı özelliklerinden birisi, kuşkusuz ki dijital dönüşümün hızlanarak tüketim trendlerini değiştirmesiydi. Dolayısıyla birçok şirketin pandemi nedeniyle tüketicilerin değişen ihtiyaçları ve öncelikleriyle yeniden şekillendirdiği ürün ve hizmet modellerine şahit olduk. Bu dönemin kazananları ise şüphesiz bu iki yıla yakın değişim ve dönüşüm sürecine hızla uyum sağlayabilen şirketler oldu.

ŞOK Marketler olarak bu süreçte iyi bir sınav verdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Dijitalleşme yolunda attığımız emin adımlar ve yatırımlar sayesinde bu zorlu sürecin başarıyla üstesinden gelmeyi başardık. Teknolojik altyapımızı kurumsal sürdürülebilirlik ilkemizle birleştirerek bu yeni döneme hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağladık. Alışveriş deneyimini inovatif ve dijital çözümlerle geliştirerek, daha önce bu deneyimi yaşamamış müşterilerimizin bile yeni sisteme zorlanmadan adapte olmalarını sağladık. “Cepte ŞOK” uygulamamız ile müşterilerimiz alışverişlerini güvenle ve kolayca yaparak evden çıkmadan günlük ihtiyaçlarını temin edebildiler. Müşterilerimize her kanaldan ulaşarak ve ödeme alanında sunduğumuz seçeneklerle bu süreçte de öne çıkmayı başardık.

Djitalleşme yolunda attığımız adımları 2022 yılında daha da ileriye taşıyarak, 2021 yılında sağladığımız büyümeyi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Dijital alandaki hizmetlerimizi geliştirmek ve müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına hızlı yanıt vermek için çalışmaya devam edeceğiz.

“Tarladan Sofraya Doğru Tarım” projemiz kapsamında çiftçilerimize verdiğimiz destek ve müşterilerimiz için en uygun fiyatlı ürünleri kesintisiz tedarik etme hedefimiz doğrultusunda iş birliklerimiz de devam edecek.

Tüm bu hedeflerimize ulaşmak için 2021 yılında yaklaşık 800 milyon TL’lik yatırım yaptık ve yatırımlarımıza 2022 yılında da aynı hızla devam etmeyi planlıyoruz.

Sağladığımız istihdam, yaptığımız yatırımlar, tedarik, üretim ve lojistik dahil olmak üzere oluşturduğumuz dev ekosistemle ülke ekonomisine, sunduğumuz kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünlerle de müşterilerimizin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bu doğrultuda hep daha iyisini hedefleyerek çalışmaya devam edeceğiz.

Türkiye’nin 81 iline yayılan mağaza ağımızla ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunuyoruz. Her yıl yaklaşık 1.000 yeni mağaza açıyoruz. Bu da yaklaşık 5 bin kişilik yeni istihdam sağlayarak ailemizi büyüttüğümüz anlamına geliyor. Her yıl bu kadar yüksek sayıda istihdam yaratan şirket sayısının parmakla gösterilecek kadar az olması, gurur duyduğumuz ve rakiplerimizden ayrıştığımız farklılıklarımızın başında geliyor. Şirketimizin en büyük değeri sayıları 39 bini aşan çalışanlarımız. Çalışanlarımızın yarısını kadınların oluşturması, toplumsal eşitliğe katkıda bulunan iş modelimizle büyüme stratejimizin bir parçası. İstihdam politikamızda kadın gücünün yarattığı katma değere olan inancımızla hareket etmeye 2022 yılında da devam edeceğiz.

Faaliyetlerimizi Türkiye’nin tercih edilen gıda perakende markası olma vizyonumuz ve sürdürülebilirlik kültürümüz doğrultusunda yürütüyoruz. Müşterilerimiz, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımızın kısacası tüm ekosistemin gücünü arkamıza alarak, özgün formatımız ve Türkiye ekonomisine kattığımız değerle emin adımlarla yarınlara yürüyoruz.

Gücümüze güç katan hissedarlarımıza, ortak vizyon ve hedeflerimizi paylaşan iş ortaklarımıza, değerli çalışanlarımıza ve takdirlerini esirgemeyen müşterilerimize en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Saygılarımla,

Cengiz Solakoğlu

ŞOK Marketler Tic. A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı