ŞOK Marketler’in Başarı Hikâyesi

13 MAĞAZA İLE FAALİYETE BAŞLAYAN ŞOK MARKETLER, KURULDUĞU GÜNDEN BUGÜNE GÜÇLENEREK BÜYÜMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.

1995

13 mağaza ile faaliyete başladı.

2011

1.255 mağaza ve 7 depo ile Yıldız Holding bünyesine katıldı.

2013

584 mağazaya sahip indirimli süpermarket zinciri Dia S.A., 116 mağazası olan ve Türkiye’de “Onurex” olarak bilinen perakende zinciri Onur Ekspres Marketçilik A.Ş. ve 18 mağazaya sahip Devamlı İndirim Mağazacılık (Dim) mağaza zinciri satın alındı.

2014

Tüm mağazalar ŞOK mağazalarına dönüştürüldü.

2015

Hayata geçirdiği yeni iş modeli ve mağaza konsepti ile her gün ortalama 3 mağaza açılışı gerçekleştiren ŞOK Marketler, organik büyümeyle yıl sonu itibarıyla 3.000 mağazaya ulaştı.

2016

Günde 3 mağaza açma stratejisi ile 1.000’i yeni olmak üzere 4.000 mağazaya ulaştı. Tüm mağazalar yeni konsepte göre revize edildi.

2017

Mağaza sayısı 5.100’ü aşan ŞOK Marketler, 81 ilde müşterilerine hizmet vermeye başladı. “Cepte ŞOK” mobil uygulaması hayata geçirildi. ŞOK Marketler, uygulamanın “Tıkla ve Gel Al” özelliğiyle Türkiye’de mobil uygulaması olan ilk perakende indirim marketi oldu.

2018

Mağaza sayısı 6.364’e ulaşan ŞOK Marketler, 2,3 milyar TL piyasa büyüklüğü ile son 10 yılın en büyük birincil halka arzına imza attı.

Çalışanlara zaman ve mekân sıkıntısı olmadan dijital öğrenme ve gelişim olanağı sağlayan Akademi ŞOK platformu hayata geçirildi.

2019

Yaklaşık 30 bin çalışanıyla 7.215 mağazada hizmet veren ŞOK Marketler, ŞOK İşlem Hizmeti ile hem mağazaları aracılığıyla haftanın 7 günü, tüm banka hesaplarına ve kredi kartlarına para transferi yapmaya başladı hem de müşterilerine faturalarını ödeme imkânı sağladı.

Kadınların ekonomik hayata katılımına destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Ben de Varım” projesi ile 2.000’e yakın ev hanımının ürettiği yaklaşık 12.500 çanta müşterilerle buluştu.

2020

ŞOK Marketler, pandemi sürecinde gerek ürün stokları gerekse çalışanların sağlığını korumaya yönelik tedbirleri erkenden alarak müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam etti.

“Cepte ŞOK” uygulamasına eklenen adrese teslim özelliği ile tüm müşterilerin ihtiyaçları evlerine ücretsiz olarak ulaştırıldı.

“Tarladan Sofraya Doğru Tarım” projesi kapsamında, doğrudan tedarik uygulaması ile alım garantisi vererek çiftçiyi teşvik eden ŞOK Marketler, aracısız, uçtan uca tarımla müşterinin ihtiyacı olan ürünleri zamanında tedarik etmeye başladı.

2021

ŞOK Marketler pandeminin olumsuz etkilerinin devam ettiği 2021 yılında, dijitalleşmede attığı adımlarla müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam etti. “Cepte ŞOK” uygulamasına eklenen telefonla sipariş hizmeti ile tüm müşterilerin ihtiyaçları evlerine ücretsiz olarak ulaştırıldı.

“Cepte ŞOK” uygulamasında bulunan ve sadece online kanala özel olan sadakat programı “Şok Yıldız” ile müşteri sayısında artış sağlanırken; operasyonel mükemmeliyet anlayışı ile mevcut müşteri deneyiminin artırılması da sağlanmıştır.

“Her yıl yaklaşık 1.000 mağaza açma” hedefi doğrultusunda yatırımlarını hız kesmeden sürdüren ŞOK Marketler, 2021 yılında yaklaşık 4.000 kişiyi istihdam etti ve böylece toplam çalışan sayısı 39.659’e ulaştı.

ŞOK Marketler, “Tarladan Sofraya Doğru Tarım” projesi kapsamında doğrudan tedarik uygulaması ile alım garantisi vererek çiftçiyi üretime teşvik etmektedir. Bu kapsamda, sadece meyve-sebze değil tarıma dayalı gıda ürünlerini de içeren çiftçiler, üreticiler ve ürünlerin mağazalara ulaştırılmasını sağlayan sürücülerle birlikte binlerce kişinin çalıştığı çok büyük bir ekosistem yaratılmıştır. Şok Marketler tarım ürünlerindeki dikey entegrasyon sayesinde ürettiği ürünler için ihtiyacı olan hammaddeleri başka üreticilerden sağlamak yerine, kendi bünyesinde üretmekte ve bu sayede müşterilerine kaliteli ürünleri doğru fiyatlara sunarak bütçelerine katkı sağlamaktadır.