Türkiye’de Gıda Perakende Pazarı ve ŞOK Marketler’in Pazardaki Konumu

2021 YILI MARKET CİRO BÜYÜMELERİNE GÖRE YAPILAN DEĞERLENDİRMEDE, ŞOK MARKETLER YIL SONU İTİBARIYLA %33,1 BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

Türkiye’de Gıda Perakende Pazarı ve ŞOK Marketler’in Pazardaki Konumu

Türkiye perakende sektörü, hızlı ve kökten bir değişim sürecindedir ve hane halkı harcaması bakımından Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olarak konumlanmaktadır. Dijital dönüşüme uyum sağlama amacıyla hayata geçirilen atılımlar doğrultusunda şekillenmeye ve büyümeye devam eden sektörde geleneksel kanalın yerini “organize perakende” adı verilen süpermarketler, hipermarketler ve indirim marketleri almış ve bu kanal kısa sürede yaygınlaşmıştır.

Yeni açılan mağazaların ve organize perakende sektörünün itici gücü haline gelen indirim marketlerindeki gelişimin etkisiyle son 10 yılda organize perakende güçlü bir büyüme performansı göstermiştir. Fiyat ve yakınlık, indirim marketlerinin büyümesindeki en büyük etkenler olarak ön plana çıkmaktadır. Geleneksel kanalın temsilcileri olan bakkal, kuruyemiş, büfe gibi formatların mağaza sayıları her geçen yıl düşüş göstermektedir.

2021 yılı market ciro büyümelerine göre yapılan değerlendirmede, indirim marketlerinin lider olduğu görülmektedir. İndirim marketlerinin etkisiyle organize perakende sektörü 2021 yıl sonu itibarıyla %29,3* büyümüştür. Son yıllarda gerçekleşen güçlü büyüme ile indirim marketleri, pazarda mağaza sayısı olarak lider konuma gelmiştir. Yıllar bazında 400 m2 altında yer alan marketlerden ve geleneksel kanaldan pay aldığı görülen indirim marketleri, pazar büyümesine en büyük katkıyı sağlayan format olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye gıda perakende sektörünün en hızlı büyüyen market zincirlerinden biri olan ŞOK Marketler ise 2021 yıl sonu itibarıyla %33,1* büyüme gerçekleştirmiştir. Aynı dönemde indirim marketlerinin %37,1*, süpermarketlerin ise %21,3* oranında büyüdüğü görülmektedir.

* NIELSEN RETAIL PANEL-alkol-sigara hariç büyüme verileridir.