CEO’nun Mesajı

“CEPTE ŞOK” ELEKTRİKLİ TESLİMAT ARACI YATIRIMIYLA KARBON EMİSYONUNU AZALTARAK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ÜST DÜZEYE ÇIKARMAYI PLANLIYORUZ.

Uğur Demirel

Değerli paydaşlarımız,

Pandeminin azalarak da olsa etkisini sürdürdüğü 2021 yılında güçlü lojistik ve tedarik sistemimizle maliyetlerimizi optimize ederek; Türkiye’nin 81 ilindeki tüm müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeye, yeni mağazalar açmaya ve istihdamımızı artırmaya devam ettik. Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla müşterilerimizin güvenilir gıdaya ulaşması için var gücümüzle çalışırken; onların hızla değişen beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş deneyiminde yenilikçi ve dijital çözümler geliştirmeyi sürdürdük.

Pandeminin de etkisiyle tüm dünyada perakende sektöründe dijital kanallar hızla büyürken, bizim de öncelikli gündemlerimizden biri “Cepte ŞOK” oldu. Yatırım yapmaya devam ettiğimiz “Cepte ŞOK” ile müşterilerimiz internet sitesi ve mobil uygulamanın yanı sıra telefonla da sipariş verebildiler. Market fiyatlarıyla, ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz adrese teslim iş modelimizde müşterilerimizin artan taleplerini karşılamak ve teslimat kapasitemizi büyütmek üzere yatırımlar yaptık ve yapmaktayız.

Dijital alandaki hizmetlerimizi geliştirmeye, müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Bu hedef doğrultusunda “Cepte ŞOK” elektrikli teslimat aracı yatırımıyla lojistik kabiliyetimizi güçlendiriyoruz. Böylelikle bir yandan karbon emisyonunu azaltmayı, diğer yandan ise alım/dağıtım operasyonlarında müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkarmayı planlıyoruz.

2021 yılı için, yeni mağaza açılışları dahil olmak üzere yaklaşık 800 milyon TL’lik yatırım yaptık. Son 5 yılda yaptığımız yatırımlarla ülke ekonomisine katkımız 2,5 milyar TL’ye ulaştı. 2021’de 1.102 yeni mağaza açılışı yaptık. Böylece toplam mağaza sayımız 9.247’ye ulaştı. Geçen yıl istihdam ettiğimiz kişi sayısı yaklaşık 4.000 olurken, son beş yılda gerçekleştirdiğimiz yeni istihdam 27 bini geçti. Toplam çalışan sayımız ise 39.659’a ulaştı. Tabii en az doğrudan istihdamımız kadar dolaylı istihdam yarattığımızı da eklemeliyim.

Müşterilerimize kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla ulaştırmak en öncelikli hedefimizi ve bir indirim market olarak da en önemli vaadimizi oluşturuyor. Bunu başarabilmek için uzun zaman önce hayata geçirdiğimiz “Tarladan Sofraya Doğru Tarım” projemiz ile sözleşmeli olarak çalıştığımız çiftçi ve üreticilerden, tohum aşamasından başlayarak her aşamasını denetleyip, kalitesinden emin olduğumuz ürünleri tedarik ederek müşterilerimize ulaştırıyoruz. Sözleşmeli tarımla çiftçilerimizin emeğinin karşılığını tam ve zamanında verirken; uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri kesintisiz olarak müşterilerimizle buluşturuyoruz.

“Tarladan Sofraya Doğru Tarım” projemiz kapsamında çiftçilerimize verdiğimiz destek ve müşterilerimiz için en uygun fiyatlı ürünleri kesintisiz tedarik etme hedefimiz doğrultusunda iş birliklerimiz de sürecek. Kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla müşterilerimize ulaştırmak ve ekonomilerine destek olmak için kararlılıkla çalışmaya 2022 yılında da devam edeceğiz.

Ayrıca Piyale, Mis ve Evin gibi herkes tarafından tanınıp bilinen, üretim süreçlerini uçtan uca kontrol ettiğimiz öz markalı ürünlerimizle de fiyatlarımızı düşük tuttuk. Her zaman açıklanan enflasyonun birkaç puan altındaki iç enflasyonumuzla müşterilerimizin ekonomisine destek olmayı 2021 yılında da sürdürdük.

Müşteri odaklı yenilikçi iş modelimizle 2021 yılında net satışlarımızı geçen yılın aynı dönemine göre %33,1 artırarak 28 milyar TL’ye ulaştırdık. TFRS 16 etkisi hariç net kârımızı ise bir önceki yıla kıyasla %14,5 artırarak 445 milyon TL’ye yükselttik. 2022 yılında da büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz.

ŞOK Marketler olarak birbirine sıkı sıkıya bağlı çok büyük bir aile olarak ortak başarıya ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız tedarikçiler, çiftçi ve üreticiler ve ürünlerin mağazalarımıza ulaştıran nakliyecilerle birlikte yüz binlerce kişinin çalıştığı çok büyük bir ekosistem oluşturduk. Ulaştığımız tüm başarılarda sizlerin markamıza olan inancı ve desteği var. Ülkemiz ekonomisine, siz değerli paydaşlarımıza ve müşterilerimize kesintisiz hizmet vererek değer katmaya bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Uğur Demirel

ŞOK Marketler Tic. A.Ş.

CEO