Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Üyelerinin isimleri ve görev dağılımları aşağıdaki gibidir:

Adı Soyadı Görevi
Cengiz Solakoğlu Yönetim Kurulu Başkanı
Ali Ülker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Murat Ülker Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Tütüncü Yönetim Kurulu Üyesi
Erman Kalkandelen Yönetim Kurulu Üyesi
Ahmet Bal Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)
Fatma Pınar Ilgaz Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)
Aytaç Saniye Mutlugüller Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)

CENGİZ SOLAKOĞLU

Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına 1967 yılında Beko Ticaret A.Ş.’de satış elemanı olarak başlamış; 1977 yılında Şirket’te Genel Müdür görevine getirilmiştir. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu’na ait Atılım Şirketi’nde Genel Müdürlük görevine atanmıştır. Sekiz yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sistemi’nin yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 1994 yılında ise Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. 1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Solakoğlu, 2002 yılında Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmış; 2004 yılında 60 yaş uygulaması nedeniyle 38 yıl aralıksız çalıştığı Koç Topluluğu’ndan emekliye ayrılmıştır. Solakoğlu Bizim Toptan’ın yanında Yıldız Holding’in perakende sektöründeki şirketlerinden biri olan Şok Marketler A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almakta ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 1907 Fenerbahçeliler Derneği ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kurucularından biri olan Cengiz Solakoğlu, 2003 yılında Ekonomist dergisi tarafından Sivil Toplum Lideri seçilmiştir.

ALİ ÜLKER

Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi Bölümü’nde tamamlamıştır. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katılan Ali Ülker, De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer almıştır.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev almıştır. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdür olan, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlenmiştir. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atanmıştır. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duymakta ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri desteklemektedir. Ülker, gençlere danışmanlık yapmaktan keyif almaktadır. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı sevmektedir. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

MURAT ÜLKER

Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Ülker 1959 yılında doğmuştur. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır.

1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katılmıştır. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yapan Murat Ülker, bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulunmuştur. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev almıştır.

Gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetmiştir.

2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008’den 2020 yılına kadar çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmüştür. 29 Ocak 2020 itibarıyla Yönetim Kurulu Üyesi olarak holdinge bağlı şirketlerde aktif görev almaya devam eden Murat Ülker, pladis ve Godiva’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, ailesiyle seyahat etmekten ve yelken sporu yapmaktan hoşlanmaktadır. Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunmaktadır.

MEHMET TÜTÜNCÜ

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Tütüncü Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans, Maltepe Üniversitesi Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. IRI bursu ile İtalya’da altı ay Üretim, Kalite Kontrol ve Bakım Uygulamaları, Harvard Business School’da Stratejik Pazarlama, IMD/İsviçre, Insead/Singapore’da da çeşitli eğitimlere katılmıştır.

İş hayatına 1981 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Bölümü’nde mühendis olarak başlayan Mehmet Tütüncü, 1987-1996 yılları arasında Best Rothmans Entegre Sigara ve Tütün Sanayi A.Ş.’de sırasıyla Üretim Müdürü, İşletme Müdürü ve Genel Müdür olarak görev almıştır.

Yıldız Holding bünyesindeki ilk görevine, 1996 yılında Ülker Gıda A.Ş.’de İşletmeler Koordinatörü olarak başlamıştır. Ülker Bisküvi ve Çikolata fabrikaları Genel Müdürlüğü, Ülker Grubu Başkan Yardımcılığı, Gıda ve İçecek Grubu Başkanlığı, Gıda Grubu Başkanlığı ve Ulker International Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2016 yılında Yıldız Holding bünyesinde kurulan pladis organizasyonuna Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge CEO’su olarak atanmıştır. 2017 yılında Güney Asya ve Latin Amerika bölgeleri ile pladis Global Bilgi Sistemleri ve İş Modelleri Dönüşüm sorumluluğunu da alarak CEO Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. 2018 yılı Ekim ayından itibaren ise Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yıldız Holding CEO’luğu görevlerini üstlenmiştir. TÜGİS Yönetim Kurulu üyesi olan Tütüncü, birçok Türk ve yabancı sektörel organizasyona da üyedir. FoodDrinkEurope Yönetim Kurulu ve FoodDrinkEurope Liaison Komite’de de yer almaktadır.

ERMAN KALKANDELEN

Yönetim Kurulu Üyesi

2013 yılından itibaren ŞOK Marketler’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kalkandelen, Franklin Templeton Danışmanlık A.Ş.’nin CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2006 yılından itibaren Franklin Templeton bünyesinde Gelişen Piyasalar, Küçük Şirketler ve Türk Hisse Senetleri ürünleri üzerine çalışan Kalkandelen, Netlog Lojistik A.Ş., D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., Defacto Perakende Ticaret A.Ş., ŞOK Marketler Ticaret A.Ş., Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Yönetim Kurullarında üyelik görevini yürütmektedir. Erman Kalkandelen, Sabancı Üniversitesi İş İdaresi Yüksek Lisans (MBA) Programı’ndan onur derecesiyle mezun olmuştur. Ayrıca, MBA eğitimi sırasında, Florida Üniversitesi Warrington İşletme Okulu’nda stratejik yönetim üzerine uzmanlaştığı bir dönem geçirmiş; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nden yüksek şeref derecesi ile mezun olmuştur. Erman Kalkandelen, İngilizce bilmektedir.

AHMET BAL

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Tokat’ta doğan Ahmet Bal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirerek Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’na girmiştir. 1991 yılında Baş Hesap Uzmanlığı ve Yeminli Mali Müşavirlik unvanını alan Ahmet Bal, 1992 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) almış; 1994 yılında Anadolu Endüstri Holding’de Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1995-1998 yılları arasında, Anadolu Grubu Yurt Dışı Coca-Cola operasyonlarından sorumlu Efes Sınai Yatırım Ticaret A.Ş. Finans Direktörlüğü, 1998-1999 yılları arasında Efes Sınai Yatırım Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü, 1999-2006 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding Mali İşler Başkanlığı’nda Otomotiv, Finans ve Kırtasiye Şirketlerinden Sorumlu Mali İşler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. 2006-2012 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding’de Grup Şirketlerinden Sorumlu Denetim Koordinatörlüğü görevini sürdürmüştür. 2013-2018 yılları arasında Anadolu Grubu Şirketlerinin Denetiminden Sorumlu Denetim Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Bal, evli ve iki çocuk babasıdır. Ahmet Bal, ŞOK Marketler dışında, Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır.

FATMA PINAR ILGAZ

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Fatma Pınar Ilgaz, 1983 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden ve 1988 yılına Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1989 yılında bankacılık ile başladığı iş yaşamına finansal kiralama sektöründe finansman müdür yardımcılığı ile devam etmiştir. 1995 yılından beri ARGE Danışmanlık bünyesinde çalışmaktadır. Halen ARGE Danışmanlık’ta Yönetici ortak olarak çeşitli projelerde yönetim danışmanlığı yapmaktadır.

ARGE Danışmanlık bünyesinde, uzmanlık alanları olan, Stratejik Değerlendirme ve Performans Artırma, Kurumsallaşma, Kurumsal Yönetişim Yapıları ve Sürdürülebilirlik Stratejileri, Entegre Düşünce ve Raporlama ile İnsan Kaynakları alanlarında 100’ü aşkın kurum ile çok farklı sektörlerde ve farklı büyüklükteki şirketlerde yönetim danışmanlığı projesi gerçekleştirmiştir. Gıda sektöründe üretim ve global satışları olan bir şirketin Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.

ARGE Danışmanlık Yönetici Ortağı (www.arge.com), Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (www.argudenacademy.org), Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (OSGD- www.osgd.org), Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yerleştirme Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ülker Bisküvi ve Penta Teknoloji Bağımsız Yönetim Kurulu üyesidir.

“Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın” programına seçilmiş, Türkiye’de seçilen İlk Gruptaki 40 Kadın Yönetici ile, Yönetim Kurullarında Bağımsız Üye olma yönünde hazırlıkların, bilgilendirme ve mentor yönlendirmelerini içeren program dahilindeki eğitimleri tamamlamıştır.

Kurumsal Yönetişim Modeli, Değişim Yönetimi, Gönüllü Kuruluşların Yönetimi, Sürdürülebilir Başarı Modeli kitaplarının yazarlarındandır.

AYTAÇ SANİYE MUTLUGÜLLER

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Aytaç Mutlugüller, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladıktan sonra kariyerinin neredeyse tamamını cam sektörünün her alanında faaliyet gösteren 16 ülkede üretim tesisleri bulunan Şişecam Topluluğu’nda geçirmiştir. Finansman Uzman Yardımcısı olarak başladığı iş hayatında merkezi bir finans yönetim biçimi benimsenen kurumun; yurt içi ve yurt dışı büyümesine stratejik olarak tanıklık etmiş; güçlü mali yapının oluşmasına destek vermiş ve birçok finansal ürünün ilk kez uygulanmasında yönetici olarak aktif rol almıştır. Grubu gerek yabancı ve yerel hissedarlara karşı, gerekse çeşitli konferanslarda konuşmacı olarak birçok kere temsil etmiştir. Finansman Başkan Yardımcılığı görevinin sona ermesinin akabinde Grubun dört şirketinin Yönetim Kurulu’nda yer almanın ve danışmanlık yapmanın yanı sıra bazı projelerin yürütülmesinde destek vermiştir.

ŞOK Marketler’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Aytaç Saniye Mutlugüller aynı zamanda Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.’de de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yönetim Kurulu Üyelerinin Şirket dışında aldığı görevler aşağıdaki gibidir:

Adı- Soyadı Unvanı Şirket Dışı Görevi
Cengiz Solakoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği
Ali Ülker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği
Murat Ülker Yönetim Kurulu Üyesi Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği
Mehmet Tütüncü Yönetim Kurulu Üyesi Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyelikleri
Erman Kalkandelen Yönetim Kurulu Üyesi Grup Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği
Ahmet Bal Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız) Yönetim Kurulu Üyesi
Fatma Pınar Ilgaz Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız) Argüden Yönetişim Akademisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (OSGD), Yönetim Kurulunda Kadın Derneği İş Birlikleri Komitesi Üyesi, TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi
Aytaç Saniye Mutlugüller Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız) Yönetim Kurulu Üyeliği