CEO’nun Mesajı

 

CEPTE ŞOK İLE MÜŞTERİLERİMİZİN SİPARİŞLERİNİ AYNI GÜNDE KAPILARINA ÜCRETSİZ TESLİM EDİYORUZ.

 

35.000+

Çalışan Sayısı

%33

Net Satış Büyümesi

2,1 milyar TL

FAVÖK
(TFRS 16 etkisi dahil)


Değerli Paydaşlarımız,

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisi döneminde, tıpkı sağlık sektörü gibi kesintisiz hizmet verme misyonumuzu yerine getirmek üzere çalışmaya, halkımızın yanında olmaya devam ediyoruz. ŞOK Marketler olarak bu misyonumuzu daha da ileriye taşımak adına adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz. Kriz zamanlarında alınması gereken önlemler ve işlerimizin sorunsuz olarak yürüyebilmesi önceliklerimiz arasında yer almakta. Bu doğrultuda COVID-19 vakalarının dünyada görülmeye başladığı andan itibaren biz de hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Salgın sürecini ve gelişmeleri en başından beri yakından takip ediyor, hem ilgili Bakanlıkların hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli önlemleri uygulamaya devam ediyoruz. Çalışanlarımızın sağlığını korumaya yönelik uygulamalarımızı ve mağazalarımızda gerekli hijyen tedbirlerini hızla hayata geçirdik. İlk vakanın ülkemizde görülmesiyle birlikte proaktif davranarak müşterilerimizin ihtiyaçları için gerekli ürünleri reyonlarımıza koyabilmek adına tüm önlemleri alırken tüm ofislerimizde, çalışma alanlarımızda ve üretimimizde sürecin en başından itibaren hijyen kurallarına dikkat ettik. Çalışma düzenimizi sürecin gelişimine göre ayarladık. Acil durum süreçleri için ekiplerimizi koordine ettik, farklı senaryolar ve prosedürler çalıştık.

ŞOK Marketler olarak Türkiye’nin 81 ilinde tüm müşterilerimize ucuz ve kaliteli ürün sunuyor, yatırıma ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla müşterilerimizin güvenilir gıdaya ulaşması için var gücümüzle çalışıyoruz. Müşterilerimizin hızla değişen beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda, alışveriş deneyiminde yenilikçi ve dijital çözümlerle geliştiriyoruz.

Pandemi döneminde sokağa çıkamayan, yalnız yaşayan ve alışverişlerini yapamayan komşularımızın ihtiyaçlarını karşılamak, hızlı ve güvenli alışveriş olanağı sunabilmek için Cepte Şok-eve servis uygulamamızı çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Cepte Şok uygulaması üzerinden alınan müşterilerimizin siparişlerini aynı günde kapılarına ücretsiz teslim ediyor, telefonla da sipariş verme imkanı sunuyoruz. Ayrıca müşterilerimiz, bu alışverişlerini online ödeme, kapıda kredi kartı ve nakit ödeme seçenekleriyle yapabilmektedirler.

Müşteri odaklı yenilikçi iş modelimiz ile 2020 yılında net satışlarımızı geçen yıla kıyasla %33 artırarak 21,4 milyar TL’ye ulaştırdık. TFRS 16 etkisi hariç faiz amortisman vergi öncesi kârımızı (FAVÖK) ise bir önceki yıla kıyasla %60 artırarak 1,3 milyar TL’ye yükselttik. 2020 yılında da pandemiye rağmen yatırımlara devam ettik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarının tamamına yakınını “tek yerden ve en yakın noktadan” karşılama hedefiyle 2020 yılında 930 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayımızı 8.145’e yükselttik. Ailemizi büyütmeye devam ettik. Yıl boyunca 6.000’e yakın kişiye istihdam sağlayarak toplam çalışan sayımızı 35.665’e ulaştırdık.

Attığımız her adımda müşteri memnuniyetini ilk sıraya koyuyoruz. Türkiye’nin 81 ilindeki mağazalarımızın yanı sıra online kanalda müşterilerimizin farklı beklentilerini ve daha fazlasını karşılayacak rahat ve kolay bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Tüketici trendlerini yakından takip ediyor, mağazalarımızı “yakınlık”, “fiyat”, “ürün çeşitliliği”, “özgün markalar” ve “rahat alışveriş imkânı” gibi unsurları dikkate alarak tasarlıyoruz. Farklı ihtiyaçlara cevap veren geniş ürün yelpazemiz ve uygun fiyat politikamızla pandemi döneminde de müşterilerimizin tercihi olduk. Mis, Anadolu Mutfağı, Mintax, Piyale, Amigo ve Evin gibi bilinen ve nostaljik markalarımızın yanı sıra sektöründe lider olmuş yeni ürünlerle ürün portföyümüzü genişletmeye devam ediyoruz.

Gıda alanında faaliyet gösteren şirketler olarak tarım sektörünü geleceğe taşımak en önemli yükümlülüklerimizden. Bu sorumlulukla tarladan sofraya, “Doğru Tarım Hareketi” projemizi sürekli geliştiriyoruz. Doğru Tarım Hareketi kapsamında hayata geçirdiğimiz doğrudan tedarik uygulaması ile alım garantisi vererek hem üreticiyi koruyor hem de üretimi teşvik ediyoruz. Müşterilerimize ürün kalitesini garanti ediyor, ürün takip edilebilirliğini sağlıyoruz. Tohumdan hasata kadar tüm süreçte çiftçimizin yanındayız. Aracısız, uçtan uca tarım yapıyoruz. Çiftçimizle bire bir iletişim kuruyor, onları koruyor ve destekliyoruz.

ŞOK Marketler olarak birbirine sıkı sıkıya bağlı çok büyük bir aileyiz. Ortak başarımız için birlikte çalışıyor, yaptığımız her işe aklımızı ve kalbimizi koyuyoruz. Bütün bunları sizlerin markamıza olan inancı ve desteği sayesinde başarıyoruz. Ülkemiz ekonomisine, siz değerli paydaşlarımıza ve müşterilerimize değer katmaya bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Uğur Demirel
ŞOK Marketler Tic. A.Ş.
CEO