ŞOK Marketler’in Başarı Hikâyesi

2020

ŞOK Marketler, koronavirüs salgını sürecinde gerek ürün stokları gerekse çalışanların sağlığını korumaya yönelik tedbirleri erkenden alarak müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam etti.

Cepte ŞOK uygulamasına eklenen adrese teslim özelliği ile salgın döneminde, tüm müşterilerin ihtiyaçları evlerine ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Tarladan Sofraya Doğru Tarım projesi kapsamında, doğrudan tedarik uygulaması ile alım garantisi vererek çiftçiyi teşvik eden ŞOK Marketler aracısız, uçtan uca tarımla müşterinin ihtiyacı olan ürünleri zamanında tedarik etmeye başladı.

2019

Yaklaşık 30 bin çalışanıyla 7.215 mağazada hizmet veren ŞOK Marketler, ŞOK İşlem hizmeti ile hem mağazaları aracılığıyla haftanın yedi günü, tüm banka hesaplarına, kredi kartlarına para transferi yapmaya başladı hem de müşterilerine faturalarını ödeme imkânı sundu.

Kadınların ekonomik hayata katılımına destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Ben de Varım” projesi ile 2.000’e yakın ev hanımının ürettiği yaklaşık 12.500 çanta ŞOK Marketler müşterileriyle buluştu.

2018

Mağaza sayısı 6.364’e ulaşan ŞOK Marketler, 2,3 milyar TL piyasa büyüklüğü ile son 10 yılın en büyük birincil halka arzına imza attı.

Çalışanlara zaman ve mekân sıkıntısı olmadan dijital bir öğrenme ve gelişim olanağı sağlayan Akademi ŞOK platformu hayata geçirildi.

2017

Mağaza sayısı 5.100’ü aşan ŞOK Marketler, 81 ilde müşterilerine hizmet verir hale geldi.

Cepte ŞOK mobil uygulaması hayata geçirildi. ŞOK Marketler, uygulamanın “Tıkla ve Gel Al” özelliğiyle Türkiye’de mobil uygulaması olan ilk perakende indirim marketi oldu.

2016

Devam eden günde 3 mağaza açma stratejisi ile 1.000 yeni mağaza açıldı ve mağaza sayısı 4.000’e ulaşırken; mevcut mağazalar yeni mağaza konseptine dönüştürüldü.

2015

Hayata geçirdiği yeni iş modeli ve mağaza konsepti ile her gün ortalama 3 mağaza açılışı gerçekleştiren ŞOK Marketler, organik büyüme sağladı ve yıl sonu itibarıyla 3.000 mağazaya ulaştı.

2014

Tüm mağazalar ŞOK mağazalarına dönüştürüldü.

2013

584 mağazaya sahip indirimli süpermarket zinciri Dia S.A., 116 mağazası olan ve Türkiye’de “Onurex” olarak bilinen perakende zinciri Onur Ekspres Marketçilik A.Ş. ve 18 mağazaya sahip Devamlı İndirim Mağazacılık (Dim) mağaza zinciri ŞOK Marketler tarafından satın alındı.

2011

1.255 mağaza ve 7 depo ile Yıldız Holding bünyesine katıldı.

1995

ŞOK Marketler, faaliyetlerine 13 mağaza ile başladı.