Türkiye’de en hızlı büyüyen gıda perakende zincirlerinden birisi olmamız temelinde, tüketici odaklı iş anlayışımız yatıyor.

Kısaca Şok Marketler

Sayın Hissedarlarımız, İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız

Türkiye ekonomisine sağladığı istihdamla önemli katkıda bulunan perakende sektörü büyümeye devam ediyor. Sektörün 10 yıllık gelişimine baktığımızda organize perakendenin hızla büyüdüğünü görüyoruz. Bunun temelinde ise indirim marketlerinin hızlı gelişimi önemli rol oynuyor. Son üç yılda indirim marketleri hızla açtıkları satış noktaları ile ciro büyümelerinde de liderliklerini devam ettiriyor.

İndirim marketlerinin büyümesinin temelinde fiyat ve yakınlık en büyük etkenler olarak öne çıkıyor. Özellikle son üç yılda gerçekleşen hızlı büyüme ile indirim marketleri pazarda mağaza sayısı olarak da lider konumunu sürdürüyor. Aynı dönemde ŞOK Marketler’in, hem mevcut mağazalarının ciro büyümesi hem de yeni mağazalarının etkisiyle en hızlı büyüyen gıda perakende şirketlerinden biri olduğunu görüyoruz.

ŞOK Marketler olarak tüketici en önemli odak noktamız. Sektörün geleceğine tüketici alışkanlıkları yön veriyor. İndirim marketi konseptinin hızla büyümesinde de tüketicilerimizin değişen ve gelişen ihtiyaçlarının etkisi büyük. Uygun fiyat ve kolay ulaşılabilirlik tüketicinin indirim marketlerine yönelmesini sağlıyor. ŞOK Marketler olarak bugün Türkiye’de en hızlı büyüyen perakende zinciri olmamızda tüketici odaklı iş anlayışımız yatıyor. Müşterimize odaklanıyor, onları dinliyor, isteklerine cevap veriyoruz. Müşteri algısını ve beklentilerini anlamak için birçok araştırma yapıyor, bu bilgiler ışığında aksiyon alıyoruz.

Bu kapsamda 2016 yılı başında mağaza konseptimizi ve iş yapış modelimizi yeniden kurguladık. Bugün bu konseptle Türkiye’nin her bir ilinde müşterilerimize ferah bir ortamda kolay alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Avrupa’nın en cazip perakende pazarında farklılaşan formatımız ile büyümeye devam ediyoruz.

Perakende çok hızlı değişen, her oyuncusunun ayrı dinamikleri olan, tüketici merkezli bir sektör. Bugün sektörümüzün en önemli gündem maddelerinden biri de dijitalleşme. Tüketicimiz teknolojiyi seviyor, değişikliklere ve yeniliklere hızla adapte oluyor. Önümüzdeki yıllarda dijitalleşme hız kazanacak, ŞOK Marketler olarak iş yapış biçimimiz ve süreçlerimizle müşterilerimizin bu yöndeki alışkanlık değişimini iyi gözlemliyoruz.

Perakendede son yılların en hızlı büyüyen kategorilerinden biri Öz markalı ürünler oldu. Öz markalı ürünlerin büyümesinde tüketicinin bu ürünlere duyduğu güvenin artması ve deneyenlerin memnun kalması önemli bir etken teşkil etti.

ŞOK Marketler olarak raflarımızda gıda ve gıda dışı kategorilerde 1.500’ün üzerinde farklı ürünü müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca tüketici ihtiyaçlarına yönelik alternatifler de sunuyoruz. Sadece ŞOK mağazalarında bulunan Mis, Piyale, Mintax, Evin ve Amigo gibi sektörün bilinen ve tanınmış markalarının satışını gerçekleştiriyoruz.

Türkiye’nin 81 ilinde 7.200’ün üzerindeki mağazamız, 30.000’e yakın çalışan sayımızla çok büyük bir aileyiz.

Çabalarımızın karşılığını kazandığımız ödüllerle de görüyoruz. 2016’da Marketing Türkiye tarafından “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten İndirim Marketi” olarak A.L.F.A Ödülü’ne layık görülürken, 2017 yılında Cep’te ŞOK mobil uygulamamız ile IDC Perakende Teknoloji Ödülleri’nde “En İyi Dijital Kanallar Projesi” seçildik. Emeklerimiz bu yıl da meyvelerini verdi. Yarattığımız istihdamla 2019 yılında Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin farklı kategorilerde ödüllendirildiği Fortune 500’de, istihdamını istikrarlı bir şekilde artıran ilk 10 şirket arasında yer aldık ve “Çalışan Sayısı En Yüksek Şirketler” kategorisinde ödüle layık görüldük. Öte yandan Capital Dergisi’nin Perakende Formu ve İnovasyon organizasyonunda mağaza sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük 3. perakendecisi ödülünü aldık. Ayrıca, Brand Finance tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları Raporu”unda en değerli 34. marka olduk. Bu ödüller, yaptığımız yatırımlarda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun göstergesi.

ŞOK Marketler olarak müşterimiz, tedarikçilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımızla, özgün formatımız ve yarattığımız farkla büyümeye devam ediyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüyen gıda perakende zincirlerinden biri olarak, ortak başarımız için birlikte çalışıyor, yaptığımız her işe aklımızı ve kalbimizi koyuyoruz. Tüketicimize değer katacak birbirinden değerli işlere imza atarken, ülke ekonomimizin güçlenmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Gücümüze güç katan hissedarlarımıza, ortak vizyon ve hedeflerimizi paylaşan iş ortaklarımıza, değerli çalışanlarımıza ve takdirlerini esirgemeyen müşterilerimize en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Saygılarımla,

Cengiz Solakoğlu
ŞOK Marketler Tic. A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı