31 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda altı kişilik yönetim kurulu kompozisyonuna biri bağımsız olmak üzere iki yeni üye daha eklenerek Yönetim Kurulu üye sayısı 8’e çıkarılmıştır. Üyelerin isimleri ve görev dağılımları aşağıdaki gibidir;

Adı Soyadı Görevi
Cengiz Solakoğlu Yönetim Kurulu Başkanı
Ali Ülker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Murat Ülker Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa Yaşar Serdengeçti** Yönetim Kurulu Üyesi
Erman Kalkandelen Yönetim Kurulu Üyesi
Ahmet Bal Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)
Pınar Ilgaz* Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)
Aytaç Saniye Mutlugüller Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)

* Şirketimiz Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ceyda AYDEDE, 11.04.2019 tarihli dilekçesiyle kendi isteğiyle Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa etmiştir. Yerine Pınar Ilgaz Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

** Sn. Mustafa Yaşar SERDENGEÇTİ’nin Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden ayrılmasıyla boşalan üyeliğe, kalan süresini tamamlamak ve yapılacak ilk Genel Kurulda pay sahiplerinin onayına sunulmak üzere 2 Mart 2020 tarihi itibarıyla Sayın Mehmet TÜTÜNCÜ Yönetim Kurulu üyesi olarak atanmıştır.

CENGİZ SOLAKOĞLU

Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden 1964 yılında mezun olan Cengiz Solakoğlu, iş yaşamına 1967 yılında Beko Ticaret A.Ş.’de satış elemanı olarak başlamış; 1977 yılında Şirket’te Genel Müdür görevine getirilmiştir. 1983 yılına kadar sürdürdüğü bu görevin ardından yine Koç Topluluğu’na ait Atılım Şirketi’nde Genel Müdürlük görevine atanmıştır. 8 yıl süren bu görevi sırasında “Arçelik Yetkili Satıcılık Sistemi’nin yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi” çalışmalarına önderlik etmiştir. 1991 yılında Koç Holding Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 1994 yılında ise Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. 1996-1998 yılları arasında Topluluk Yürütme Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Solakoğlu, 2002 yılında Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’na atanmış; 2004 yılında 60 yaş uygulaması nedeniyle 38 yıl aralıksız çalıştığı Koç Topluluğu’ndan emekliye ayrılmıştır. Cengiz Solakoğlu, 2011 yılından itibaren ŞOK Marketler’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Solakoğlu, ayrıca, 2011 yılından bu yana Yıldız Holding’in toptan satış sektöründeki şirketlerinden biri olan Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yer almakta ve 2014 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. 1907 Fenerbahçeliler Derneği ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kurucularından biri olan Solakoğlu, 2003 yılında Ekonomist dergisi tarafından verilen Sivil Toplum Lideri seçilmiştir.

ALİ ÜLKER

Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı

1969 yılında doğan Ali Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümünde eğitim aldı. IMD, INSEAD, Wharton ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer aldı.

İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev aldı. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlüğe, 2000 yılında Perakende Grup Başkan Yardımcılığı’na getirilen Ali Ülker 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini de üstlendi. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Ülker Grup Başkanlığı’na atandı. 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Ali Ülker 29 Ocak 2020’de Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Pazarlama ve satış alanlarında güçlü bir birikim ve tecrübeye sahip olan Ülker, inovasyon konusuna özel bir ilgi duyuyor ve Grup içinde bu konuda çalışan ekipleri destekliyor. Ülker, gençlere danışmalık yapmaktan keyif alıyor. Açık hava ve doğada olmayı ve spor yapmayı seviyor. İngilizce ve Almanca bilen Ali Ülker evli ve 3 çocuk babasıdır.

MURAT ÜLKER

Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Ülker 1959 yılında doğdu, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde yaptı. 1982 yılında iş hayatına başlayan Murat Ülker, yurt dışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı, bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı. Gruptaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008’den 2020 yılına kadar çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdü. 29 Ocak 2020 itibariyle Yönetim Kurulu Üyesi olarak holdinge bağlı şirketlerde aktif görev almaya devam eden Murat Ülker, pladis ve Godiva’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapıyor. Evli ve üç çocuk babası olan Murat Ülker, ailesiyle seyahat etmekten ve yelken sporu yapmaktan hoşlanmaktadır. Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunuyor.

MUSTAFA YAŞAR SERDENGEÇTİ

Yönetim Kurulu Üyesi

1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Mustafa Yaşar Serdengeçti, aynı yıl Deva Holding’de denetçi olarak çalışma hayatına başlamıştır. 1985 yılında Yıldız Holding’de Denetçi olarak çalışmaya başlayan Serdengeçti, 1992-1998 yılları arasında İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı, 1998-2004 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yapmış; Ülker Grubu’nun dış ticaret şirketinin kurulmasını ve 12 yıl içerisinde 106 ülkeye ihracat yapılmasını sağlamıştır. 2004-2006 yılları arasında Ülker Grubu şirketlerinin nakliye ve depolama operasyonlarının birleştirilmesi ve outsource edilmesi projesini yürütmüştür. 2005-2010 yılları arasında Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin yeniden yapılanmasında görev almış, yeni vizyonun hayata geçirilmesi ve sektörün önemli kuruluşlarından birisi haline getirilmesi süreçlerinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2011 yılında ŞOK Marketler Zinciri’nin Migros Grubu’ndan satın alınmasından sonra yeni yönetimi ve yol haritasını oluşturmuştur. Ardından, UCZ Mağazacılık marketlerinin satın alınması, organizasyonun geliştirilmesi, yeni formatların oluşturulmasında rol almıştır. 2011 yılından itibaren Perakende Grup Başkanı olarak görevini sürdüren Mustafa Yaşar Serdengeçti; satış ve perakende konularında sahip olduğu deneyim ile pek çok şirketin performansının iyileştirilmesini, yeniden yapılandırılmasını sağlamıştır. 2017 yılına kadar Perakende Grup Başkanlığı’na satış ve perakende şirketleri bağlıyken, Pladis’in kurulmasından sonra perakende, ev dışı tüketim kanalına satış yapan (g2m, Eksper) ortak girişim şirketleri ile bazı holding iştirakleri Perakende Grup Başkanlığı’na bağlanmıştır. Mustafa Yaşar Serdengeçti, 2011 yılından itibaren Şirket’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmanın yanı sıra 2010 yılından bu yana Yıldız Holding’in Perakende Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2005 yılından itibaren ise Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 2007 yılından itibaren idari sorumluluğu bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Daha önce Deva Holding Finansal Kontrol Departmanı’nda görev yapan Serdengeçti, İstanbul Gıda Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuş ve Netlog Lojistik Hizmetleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi’nden Denetçilik alanında master derecesi sahibi olan Mustafa Yaşar Serdengeçti evli ve dört çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

ERMAN KALKANDELEN

Yönetim Kurulu Üyesi

2014 yılından itibaren ŞOK Marketler’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kalkandelen, Franklin Templeton Investments’in Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa şirketlerinin Araştırmalarından Sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yapmaktadır. Gelişen Piyasalar, Küçük Şirketler ve Türk Hisse Senetleri ürünleri üzerine çalışan Kalkandelen, Defacto Perakende Ticaret A.Ş., ŞOK Marketleri ve Gözde Girişim’in Yönetim Kurullarında üyelik görevini yürütmektedir. Erman Kalkandelen, Sabancı Üniversitesi İş İdaresi Yüksek Lisans (MBA) Programı’ndan onur derecesiyle mezun olmuştur. Ayrıca, MBA eğitimi sırasında, Florida Üniversitesi Warrington İşletme Okulu’nda stratejik yönetim üzerine uzmanlaştığı bir dönem geçirmiş; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nden yüksek şeref derecesi ile mezun olmuştur. Erman Kalkandelen, İngilizce bilmektedir.

PINAR ILGAZ

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1983 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesinden ve 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Uzmanlık alanları; İnsan Kaynakları Yönetimi, Organizasyon Yapısı ve İşleyişi, Kurumsallaşma, Kurumsal Yönetişim, TKY’dir. 1989 yılında Emlak Bankası’nda Yönetici Adayı eğitim programını tamamladıktan sonra aynı bankada yatırım kredileri değerlendirme biriminde görev almıştır. Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.’de 3 yıl süren Finansman Müdür Yardımcılığı görevinin ardından 1995 yılından bu yana ARGE bünyesinde çalışmaktadır. Halen ARGE Danışmanlık’ta Yönetici ortak olarak çeşitli projelerde görev almaktadır. ARGE Danışmanlık bünyesinde, Stratejik Değerlendirme ve Performans Artırma Projeleri, Kurumsallaşma, Organizasyon ve İnsan Kaynakları Projelerinde 100’ü aşkın kurum ile çok farklı sektörlerde ve farklı büyüklükteki şirketlerde yönetim danışmanlığı projesi gerçekleştirmiştir. Perakende sektöründe uluslararası mağazacılık alanında ve gıda sektöründe üretim ve uluslararası satış ve pazarlama alanında önde gelen şirketlerle yönetişim, strateji, organizasyon, kurumsal performans yönetimi konularında uzun dönemli danışmanlık hizmetleri vermektedir. Argüden Yönetişim Akademisi’nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneğinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Osgd), Yönetim Kurulunda Kadın Derneğinde İşbirlikleri Komitesi Üyesi, Tüsiad - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi, Wep’s (Women Empowerment Principles – Un Women) Çalışma Grubu Üyesi olarak görev yapmaktadır. “Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın” programına seçilmiş; Türkiye’de seçilen ilk gruptaki 40 kadın yönetici ile birlikte, yönetim kurullarında bağımsız üye olma yönünde hazırlıkların, bilgilendirme ve mentor yönlendirmelerini içeren program dâhilindeki eğitimleri tamamlamıştır. Kurumsal Yönetişim Modeli, Değişim Yönetimi, Gönüllü Kuruluşların Yönetimi kitaplarının yazarları arasında yer almaktadır.

AYTAÇ SANİYE MUTLUGÜLLER

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Aytaç Mutlugüller, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde tamamladıktan sonra kariyerinin neredeyse tamamını cam sektörünün her alanında faaliyet gösteren 16 ülkede üretim tesisleri bulunan Şişecam Topluluğunda geçirmiştir. Finansman Uzman Yardımcısı olarak başladığı iş hayatında merkezi bir finans yönetim biçimi benimsenen kurumun; yurt içi ve yurt dışı büyümesine stratejik olarak tanıklık etmiş, güçlü mali yapının oluşmasına destek vermiş ve birçok finansal ürünün ilk kez uygulanmasında yönetici olarak aktif rol almıştır. Grubu gerek yabancı ve yerel hissedarlara karşı, gerekse çeşitli konferanslarda konuşmacı olarak birçok kere temsil etmiştir. Finansman Başkan Yardımcılığı görevinin sona ermesinin akabinde grubun 4 şirketinin Yönetim Kurulu’nda yer almanın ve danışmanlık yapmanın yanı sıra bazı projelerin yürütülmesinde destek vermiştir.

AHMET BAL

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Tokat’ta doğan Ahmet Bal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirerek Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’na girmiştir. 1991 yılında Baş Hesap Uzmanlığı ve Yeminli Mali Müşavirlik unvanını alan Ahmet Bal, 1992 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) almış; 1994 yılında Anadolu Endüstri Holding’de Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1995-1998 yılları arasında Anadolu Grubu Yurtdışı Coca Cola operasyonlarından sorumlu Efes Sınai Yatırım Ticaret A.Ş. Finans Direktörlüğü, 1998-1999 yılları arasında Efes Sınai Yatırım Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü, 1999-2006 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding Mali İşler Başkanlığı’nda Otomotiv, Finans ve Kırtasiye Şirketlerinden Sorumlu Mali İşler Koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. 2006-2012 yılları arasında Anadolu Endüstri Holding’de Grup Şirketlerinden Sorumlu Denetim Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2013-2018 yılları arasında Anadolu Grubu Şirketlerinin Denetiminden Sorumlu Denetim Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Bal, evli ve iki çocuk babasıdır.