ŞOK Marketler öz markalı ürünlerin tamamını uluslararası gıda güvenliği yönetim sertifikalı tesislerde üretmekte ve ürünlerin tüketici sağlığı ve güvenliği açısından uygunluklarını kontrol altında tutmaktadır.

Şok Marketler

Mağazalarında alışveriş yapan milyonlarca müşterinin sağlığını gözeten ürünler sunmaya önem veren ŞOK Marketler, tarladan sofraya ürün güvenliğini sağlamak ve müşterilere güvenilir ürünler sunmak için ulusal ve uluslararası kalite standartlarından ödün vermemektedir.

Ürün güvenliği ve kalite süreçleri, ISO 9001:2015 Kalite Sistem Yönetimi standardını da kapsayan Entegre Yönetim Sistemine uygun olarak yönetilmektedir. Tedarikçilerin BRC Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemi gibi sertifikalardan en az birini almaları talep edilmekte; buna uygun denetimler gerçekleştirilmektedir. Mevcut tedarikçiler yılda iki kez ve ihtiyaç durumlarında denetlenmekte ve performanslarını yükseltmelerine katkı sağlanmaktadır. Ayrıca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Mevzuatına uygunluk denetimi, helal gıda denetimi ve ürün grubuna bağlı olarak ağırlık, ambalaj, etiket vb. alanlarda denetimler yapılmaktadır.

ŞOK Marketler öz markalı ürünlerin tamamını uluslararası gıda güvenliği yönetim sertifikalı tesislerde üretmekte ve ürünlerin tüketici sağlığı ve güvenliği açısından uygunluklarını kontrol altında tutmaktadır.

Tedarikçilerin yanı sıra ürün satış ve muhafaza noktalarında da denetimler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, mağaza ve depolarında ürün güvenliği denetimleri yapan Şirket, süreçlerini uluslararası kalite standartlarına uygun hale getirmektedir.

Çağrı Yönetimi

ŞOKNET üzerinde kurulu Çağrı Yönetim sistemi ile tedarikçiden kaynaklı kalite sorunlu ürünlerin müşteriye ulaşması engellenmektedir. Sistem ile mağazalar, kusurlu ürünleri bildirmekte; kalite ekibi, bu çağrıları takiben ürün kontrolü yapmakta ve tedarikçinin üretiminden kaynaklı ürün problemlerini çağrı olarak kaydetmektedir. Tedarikçiler ise, aynı sistem üzerinden kusurlu ürünlerini fark ederek düzeltmek için gerekli aksiyonları almaktadır. Bu sistem sayesinde Şirket, müşterilerin sağlığını ve güvenliğini korumakta, müşteri şikâyetlerini ve ürün imha oranlarını azaltmakta ve tedarikçilerin kalite ve gıda güvenliği sistemlerini geliştirmektedir.