ŞOK Marketler, süpermarketler ve indirim marketlerinin en iyi yanlarını birleştirerek Türkiye’nin gıda perakendeciliğine yeni bir soluk getiren özgün iş modeli ile sürdürülebilir büyümeye odaklanmaktadır.

Kısaca Şok Marketler
  ŞOK Mağaza Sayısı Net Mağaza Açılışı
2012 1.114 9
2013 2.043 199
2014 2.301 258
2015 3.000 699
2016 4.000 1.000
2017 5.100 1.100
2018 6.364 1.000
2019 7.215 851

Finansal ve operasyonel çevikliğini her geçen gün sağlamlaştıran ŞOK Marketler; ŞOK ve ŞOK Mini olarak iki farklı mağaza türüyle hizmet vermektedir. Sürekli gelişim hedefiyle faaliyetlerine devam eden ŞOK Marketler, 2019 yılında 851 yeni mağaza açılışıyla toplam mağaza sayısını 7.215’e yükseltmiş, yeni istihdamla toplam çalışan sayısını 30.000’e yaklaştırmıştır.

ŞOK Ucuz Konseptiyle Uygun Fiyata Alışveriş İmkânı

Süpermarketler ile indirim marketlerinin en iyi yanlarını birleştiren ŞOK Marketler, Türkiye’nin gıda perakendeciliğine yeni bir soluk getiren özgün iş modeli ile sürdürülebilir büyümeye odaklanmaktadır. “Her gün düşük fiyat” politikası ve müşterilerinin tekrar alışveriş yapmasını çekici kılan mağaza ortamıyla tüketicinin evine yakın ve tüm temel ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılayabileceği satınalma noktası haline gelen ŞOK Marketler, özgün formatı ile müşterilerine istedikleri alışveriş olanaklarını sağlamaktadır. Mağazalarında her gün 3 milyona yakın kişiye hizmet veren ŞOK Marketler, müşterilerine derli toplu, ferah ve kolay bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir. Şirket, mağazalarda bu konsepte uygun olarak alçak raflar ve daha uygun aydınlatma ve ŞOK Ucuz iletişim konseptiyle müşterilerine rahat bir alışveriş ortamı sağlamaktadır. Mağazalardaki standart raf teşhir planı stok yenilemesi gerektiren ürünlerin daha kolay tespit edilebilmesini sağlarken stok devri, mağazalardaki çalışan sayısı ve denetim bakımından verimliliği artırmaktadır.

Şirket’e ait öz markalı ürünler, özel olarak tasarlanan, kolay fark edilecek parlak sarı kutular içerisinde sergilenmektedir. Bu sarı kutular, aynı zamanda markaların kolaylıkla tanınır ve standart bir şekilde sunulmasını ve “Her gün düşük fiyat” sloganının belirgin bir şekilde görülebilmesini sağlamaktadır. ŞOK’a ait bir ürün, eşdeğeri ulusal markalı ürünün yanında ve her bir ürünün fiyat etiketi, ürün birim fiyatını gösterecek şekilde sergilenmektedir. Ürünlerin bu şekilde yerleştirilmesi sayesinde tüketici, fiyatlandırma politikası uyarınca, Şirket’e ait öz markalı ürünleri, önde gelen ulusal markalar ile karşılaştırma imkânı bulmaktadır.

Bunun yanı sıra, mağazaların dış tarafında tabelaların çabuk fark edilebilmesi ve dikkat çekebilmesi amacıyla parlak sarı ve kırmızı renkler ile ŞOK logosu ön plana çıkarılmaktadır.

Tüketici İhtiyaçları Doğrultusunda Zenginleştirilen Öz Markalı Ürünler

Raflarında gıda ve gıda dışı kategorilerde 1.500’ün üzerinde farklı ürünü müşterileri ile buluşturan ŞOK Marketler, tüketici ihtiyaçlarına yönelik alternatifler de sunmaktadır. ŞOK Marketler, sadece ŞOK mağazalarında bulunan Mis, Piyale, Mintax,Amigo ve Evin gibi bilinen ve nostaljik markalarına tüketici ihtiyaçları doğrultusunda 100’ün üzerinde yeni öz markalı ürünü eklemiştir. Taze meyve ve sebze dâhil olmak üzere çeşitli kategorilerde gıda ürünleriyle, mutfak eşyaları, temizleyiciler, kâğıt ürünleri ve giyim eşyaları gibi gıda dışı ürünleri de portföyünde bulunduran ŞOK Marketler, ürün çeşitliliğini sürekli zenginleştirmektedir. Meyve ve sebzede direkt çiftçiden tüketiciye iletilen bir yapı kuran ŞOK Marketler’in sözleşmeli tarım uygulaması kapsamında, ŞOK’a özel üretim yapılmakta; bu şekilde meyve ve sebze, tüketiciye uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

ŞOK Marketler 81 ildeki mağazalarına tedarik süreçlerini 27 dağıtım merkeziyle yönetmeye devam etmektedir. ŞOK Marketler, müşterileri ve ülke ekonomisi için değer yaratarak; önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmeyi hedeflemektedir.

81

ŞOK Marketler Bulunan İl Sayısı

~30.000

Çalışan Sayısı

7.215

Mağaza Sayısı

851

Yeni Açılan Mağaza Sayısı

27

Dağıtım Merkezi Sayısı

353 Milyon TL

Yatırım Tutarı